Mimořádný herecký talent z ní vyzařuje už při příchodu na pódium a k zaujetí obecenstva zpěvačka nepotřebuje velká gesta, stačí jí její srdečný úsměv. Pozornost si v její interpretaci zaslouží především skvělá práce se zvukovou barvou a dynamikou, které jsou v případě Šrejmy Kačírkové ve velké organické symbióze.
Jana Jarkovská (16.2.2019, klasikaplus.cz)
Popsání kreace Jany Šrejma Kačírkové jako Juliette a pak především jako Elle v Poulencově monodramatu by si zasloužilo samostatnou studii. ... Vskutku fascinující interpretační výkon, který vychází z působivé inscenace a mnohonásobně umocňuje práci režiséra, dirigenta, orchestru a všech složek, které se postaraly o mimořádný divácký zážitek.
Václav Bečvář (18.6.2019, http://operajournal.cz)
Křest nového CD Kdy láska přilétá / When Love Comes In:
23. listopadu, Profesní dům (Malostranské náměstí, Praha)
Několik fotek z natáčení naleznete ve fotogalerii na facebooku.
Brněnský Peter Grimes představuje operní představení, které je v každém svém aspektu vybroušeno k naprosté dokonalosti – ať již je to citlivá režie, povedené kostýmy, úžasné pěvecké výkony sólistů i sboru či perfektní souhra orchestru. První operní představení sezóny 2021/2022 nastavilo laťku kvality opravdu hodně vysoko.
Celá recenze na www.mestohudby.cz/
Neobyčejná expresivita celkového projevu, fascinující výraz a emotivnost ve zpěvu i hraní strhující až k slzám (diváka!) – to jsou atributy další z úžasných kreací Jany Šrejmy Kačírkové
Více na http://operajournal.cz
Sociální drama, které líčí napětí mezi jedincem a společností. Opera Národního divadla Brno zahájila sezónu novou inscenací díla Benjamina Brittena Peter Grimes, kterou režijně připravil David Radok v osvědčeném tandemu s dirigentem Marko Ivanovićem. V titulní roli debutoval švédský tenorista Joachim Bäckström. Inscenaci představují v Akcentu její tvůrci a sólisté, hodnotí publicista Josef Herman
Sopranistka Jana Šrejma Kačírková jako Ellen dostala v Brně příležitost – kromě jiného po Juliettě – k další krásné roli mimo běžný okruh klasicko-romantického repertoáru, ve kterém jde na prvním místě o zpěv. I u Brittena jde o vokální rozměr partu, ale plně a nově ve službě divadelní účinnosti, ruku v ruce s výrazem a herectvím. I její postava je tragická, ale krásně a dojemně. A zazpívaná a zahraná je mimořádně výstižně.
Více na klasikaplus.cz
Jsou dny, kdy má člověk obzvláštní štěstí. Sobota 9. října Brno, premiéra Brittenovy opery Peter Grimes. Jeho první a hned dokonalé. Zvedne se opona, zazní hudba a okamžitě nás unáší moře a Grimesův příběh. Všechno plyne v neustálém napětí, v bezešvém divadelním díle, které vás nepropustí.
Díky kvalitnímu obsazení titulní role švédským tenoristou Joachimem Bäckströmem, jemuž velmi zdařile sekundovala Jana Šrejma Kačírková v roli Ellen Orfordové, se tento brněnský Peter Grimes zapíše do historie i hodnotami hudebními ...
Celá recenze na casopisharmonie.cz
Opera Peter Grimes je silná a nadčasová. Může rezonovat ještě další století, neboť je lhostejné, v jaké době se odehrává. Jde tu o lidské vztahy, o vydědění jednotlivce, který se odlišuje a který není schopen otevřít svoji duši, stát se součástí komunity a dostává se do střetu s davem.
V sobotu a v neděli se po loňské pauze vrátila na festival Smetanova Litomyšl opera. Soubor Národního divadla Brno přivezl dvě čerstvé inscenace: Pucciniho Bohému a Čajkovského Evžena Oněgina. Obě bylo potřeba jevišti na zámeckém nádvoří samozřejmě trochu přizpůsobit, ale ani jedné to neublížilo. Divadelní působnost díky režii i díky pěvcům a hudebnímu nastudování zůstala silná a bezprostřední.
Celá recenze na klasikaplus.cz
Smetanova Litomyšl: Jana Šrejma Kačírková & Petr Nekoranec Gala
Středa 7. července 2021, Smetanův dům, Litomyšl
Závěrečný koncert letošního ročníku Smetanovy Litomyšle se nesl ve znamení energických španělských melodií, pandemii navzdory. Ačkoli španělský soubor opět nemohl přijet, Pražská komorní filharmonie v čele s předními českými sólisty se stala více než důstojným zástupcem a slunný jih tak přinesla až k nám.
Více na operaplus.cz
Pokračuje radost z toho, že můžeme konečně chodit na operu do divadel, jakkoli v rouškách a s covidovým osvědčením. Brněnská opera přišla s premiérou Pucciniho Bohémy ...
Operní panorama Heleny Havlíkové na operaplus.cz
Všichni pěvci bez výjimky zpívají báječně, jako by se vykoupali v živé vodě. Ten zatracený kovid má paradoxně (a taky samozřejmě) i kladný dopad.
Více na www.casopisharmonie.cz
Janáčkova opera má od pátku na repertoáru Pucciniho Bohému. Milou, realistickou, barvitou a vpravdě „normální“, tedy v tom nejlepším slova smyslu konvenčně tradiční inscenaci, za kterou stojí režisérka Magdalena Švecová, výtvarníci David Janošek a Zuzana Přidalová a dirigent Jakub Klecker. Národní divadlo Brno teď v rozvolnění předkládá publiku jeden titul za druhým. Některé už jsou nastudovány delší dobu, ale nemohly se dosud hrát. To jsou ty „z mrazáku“, jak tomu v divadle říkají. Další už jsou a budou čerstvé, zcela nové. Takříkajíc z „horké z pece“. Bohéma patří k těm druhým. Soubor s ní bude také hostovat na začátku července na festivalu Smetanova Litomyšl.
Čtěte více na www.klasikaplus.cz
Lidský hlas byl v režii Davida Radoka představen jako kontinuální, bolestný, vášnivý i rezignovaný monolog, který trvá 45 minut, přičemž ani na chvíli nepostrádal dramatické napětí, intenzitu a psychologickou hloubku. Radok velmi pečlivě vysledoval jednotlivé nuance textu, který je citově pestrým itinerářem běžných telefonních promluv, přitakání, otázek, odpovědí, důrazů, až po znepokojivé náznaky a hrozby.
Publikum vyprodané Smetanovy síně se dočkalo – po zrušení prosincového termínu se koncert tenoristy Pavla Černocha a sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové uskutečnil v únoru. Korunovala ho bouře nadšení, ke kterému oba sólisté posluchače svými výkony strhli.
Více na operaplus.cz
Pátý díl volné série převážně „dotazníkových“ dialogů, v nichž oslovujeme interprety a tvůrce vážné hudby. Klademe jim otázky typu: Jak vnímají současný stav? Čím se zabývají? Jak hledí do příštích časů?
Celý rozhovor naleznete na stránkách ČT Art
Jana Šrejma Kačírková se narodila v Českých Budějovicích. V roce 2006 absolvovala Pražskou konzervatoř. V době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.
V roce 2006 se stala hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2010 zde působila jako stálá členka souboru opery. V rámci svého stálého angažmá účinkovala jako Violetta (La traviata), Mařenka (Prodaná nevěsta) a v hlavních rolích Donizettiho oper Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux. Od roku 2016 je stálou členkou souboru Národního divadla Brno, kde vystupuje v rolích Violetty (La traviata), Donny Anny (Don Giovanni), Micaely (Carmen), Komtesy Adèle (Le Comte Ory), Mařenky (Prodaná nevěsta), Elle (Lidský hlas), Juliette (Tři fragmenty Juliette), Sofie (Der Rosenkavalier) a Mimi (La boheme).
Je stálým hostem Národního divadla v Praze a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Vystupovala rovněž v divadle F. X. Šaldy v Liberci, divadle J. K. Tyla v Plzni a Národním divadle v Praze, kde debutovala v roce 2010 v roli Adiny z opery Nápoj lásky G. Donizzetiho. Od té doby zde nastudovala role Konstanze (Únos ze serailu), Susanny (Figarova svatba), Terinky (Jakobín), Donny Anny (Don Giovanni) a Julie (Romeo a Julie). Na scéně Slovenského národného divadla v Bratislavě hostuje v rolích Donny Anny (Don Giovanni) a Fiordiligi (Così fan tutte). V roce 2015 vystoupila poprvé před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově jako Rusalka.
Jana Šrejma Kačírková vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů – na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, na Pafos Afrodite Festival na Kypru, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, MHF Petera Dvorského a na MHF Český Krumlov, na kterém účinkovala společně s José Curou.
Vystupuje s nejlepšími českými orchestry jako Česká filharmonie, FOK, Filharmonie Brno či Filharmonie B. Martinů Zlín a pod taktovkou dirigentů, jakými jsou např. T. Brauner, O. Dohnanyi, P. Gatto, M. Guidarini, M. Ivanovič, F. Haider, R. Jindra, J. Klecker, J. Kynzlink, T. Netopil, O. Olos, M. De Rose, A. Sangiorgi, A. Scarano, V. Spurný, D. Švec, F. Zigante a další.
Účinkuje v inscenacích režisérů M. Corradi, P. Formana, P. Gábora, L. Golata, O. Havelky, J. Heřmana, J. Kališové, P. Kartalova, L. Keprtové, I. Krejčího, J. Lauwerse, J. Menzela, J. Nekvasila, P. Mikuláštíka, C. Or, M. Otavy, J. Průdka, L. Pugliese, I. Racka, D. Radoka, S. Sandroniho, R. Szymikové, tvůrčí režisérské dvojice SKUTR (M. Kukučka & L. Trpišovský), L. Štrose, A. Thorwalda nebo M. Weisse.
Ve svém repertoáru má řadu hlavních rolí, za které získala prestižní ocenění – kromě tří cen Thálie v roce 2012 za ztvárnění role Julie z opery Romeo a Julie Ch. Gounoda, 2013 za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře G. Donizzetiho a 2020 za mimořádný výkon v operách Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas B. Martinů a F. Poulenca má čtyři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho. V roce 2019 ztvárnila pod vedením uznávaného režiséra Davida Radoka hlavní roli v opeře Tři fragmenty z Juliette Bohuslava Martinů a Lidský hlas Francise Poulenca, kritikami označovaný za strhující, a pod taktovkou Roberta Kružíka impozantním způsobem nastudovala roli Sofie von Fanigal v novém zpracování Straussovy opery Růžový kavalír v Národním divadla Brno.
Opera
Vincenzo Bellini
La sonnambula – Amina
Georges Bizet
Carmen – Micaela
Benjamin Britten
Peter Grimes – Ellen Orford
Domenico Cimarosa
Il matrimonio segreto – Elisette
Petr Iljič Čajkovskij
Evžen Oněgin – Taťána
Gaetano Donizetti
Anna Bolena – Anna Bolena
L'elisir d'amore – Adina
Maria Stuarda – Maria
Roberto Devereux – Elizabetta
Antonín Dvořák
Jakobín – Terinka
Rusalka – Rusalka
Charles Gounod
Faust – Marguerite
Romeo et Juliette – Juliette
Marko Ivanovič
Čarokraj – Kniha, Mořská panna
Leoš Janáček
Jenůfa – Karolka
Liška Bystrouška – Liška
Ruggero Leoncavallo
Pagliacci – Nedda
Bohuslav Martinů
Fragmenty z opery Juliette – Juliette
Jules Massenet
Portret de Manon – Aurora
Wolfgnag Amadeus Mozart
Le nozze di Figaro – Susanna
Le nozze di Figaro – Contessa Almaviva
La clemenza di Tito – Vitellia
Così fan tutte – Fiordiligi
Don Giovanni – Zerlina
Don Giovanni – Donna Anna
Entführung aus dem Serail – Constanze
Jacques Offenbach
Les Raccontes d’Hoffmann – Olympia
Orfeus v podsvětí – Eurydika
Francis Poulenc
La voix humaine – Elle
Giacomo Puccini
La Rondine – Lisette
Gianni Schicchi – Lauretta
La bohème – Musetta
La bohème – Mimi
Antonín Rejcha
Argene – Rosane
Gioachino Rossini
Le Comte Ory – Adèle
Bedřich Smetana
Prodaná nevěsta – Mařenka
Dalibor – Jitka
Johann Strauss
Noc v Benátkách – Annina
Richard Strauss
Ariadne auf Naxos – Zerbinetta
Der Rosenkavalier – Sofie
Igor Stravinsky
Rake's progress – Anne Truelove
Marco Tutino
La Lupa – Mara
Giuseppe Verdi
Rigoletto – Gilda
La traviata – Violetta
Falstaff – Nanetta
Ernani – Elvira
Otello – Desdemona
Mše a oratoria
Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 9, op. 125
Johannes Brahm
Ein Deutsches requiem
Antonín Dvořák
Messe in D dur
Svatební košile Requiem
Joseph Haydn
Stabat mater, Hob. XXa:1
Leoš Janáček
Glagolská mše
Wolfgang Amadeus Mozart
Missa in C minor
Exsultate, jubilate
Jakub Jan Ryba
Česká mše vánoční
Franz Schubert
Mše č. 2 G dur, D 167
Bedřich Smetana
Stabat Mater
Giuseppe Verdi
Requiem
Antonio Vivaldi
Gloria